Sezóna 2023 v zooparku
Letošní jaro se na Skalce narodilo několik mláďat. Máme mláďata u spárkaté zvěře, a to jak u daňků, tak u muflonů. V obou případech se jedná o samce.
Obrovským překvapením pro naše chovatele byla ale mláďata daleko exotičtější. V letošním roce se nám po pěti letech chovu podařilo dosáhnout skvělého úspěchu u Emu hnědých, kde nám samec na hnízdě vyseděl 4 kuřata těchto majestátních ptáků. Navíc testy DNA prokázaly, že se ve všech případech jedná o samičky. V současné chvíli jsou již tři z nich u nových majitelů a i poslední samička pokukuje po novém domově.
A jelikož jsme v chovu utrpěli ztrátu, kterou nedokáže nikdo vysvětlit, kdy nám přes noc zmizel jeden z našich klokánků, pořídili jsme brzy z jara novou samičku až ze Šumavy a s napětím jí spojili s naším druhým samcem. Netrvalo to moc dlouho a začali jsme sledovat, že se samičce zvětšuje její břišní vak, ve kterém klokánci odchovávají svá mláďata. Dnes už všichni pozorní návštěvníci vědí, že se naše klokaní rodinka rozrostla, jelikož se naše mládě do matčiny kapsy už skoro nevejde. Všichni s napětím očekáváme, zda bude mládě kluk nebo holka.
V sousedství našich klokanů jsme vybudovali voliéru, do které se nastěhovala pětičlenná rodinka vakoveverek létavých. Vakoveverky jsou drobná soumračná zvířátka, která obývají rozsáhlá lesní teritoria tropické Austrálie a Indonesie. Je to asi 30cm velký vačnatec, přičemž 2/3 délky tvoří chápavý ocas. Vakoveverky jsou vybaveny létací blánou, která je natažena mezi posledním prstem přední končetiny po první prst končetiny zadní. Dokáží tedy plachtit na vzdálenosti i několika metrů. Skupina je zpravidla tvořena rodičovským párem a jejich různě starými potomky. V naší skupině máme dokonce pár lecistických zvířat, to znamená, že zvířata mají tmavou kůži, avšak jejich srst je sněhově bílá. Pokud se s našimi veverkami chcete setkat, bude letošní teplý podzim perfektní příležitostí k Vaší návštěvě.